ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης

Please install Flash and turn on Javascript.

ΑΡΧΗ arrow Αρχή
Η Ομάδα της Κρήτης στον Τελικό του RUN GREECE 2017 Εκτύπωση E-mail

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθηνών, την Κυριακή 12 Νοεμβρίου διεξήχθη  για πρώτη χρονιά, ο τελικός αγώνας των RUN GREECE.

Ο τελικός αγώνας με την επίσημη ονομασία «ΑΓΩΝΑΣ 3.000 μ. ERGO» είχε  σημείο εκκίνησης μέσα από τη διαδρομή του αυθεντικού Μαραθωνίου και συγκεκριμένα  επί της Βας. Σοφίας στο ύψος της οδού Ζαχάρωφ και τερματισμό μέσα στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό στάδιο, εκεί όπου υποδέχτηκαν  τους δρομείς του τελικού, χιλιάδες θεατές στις κερκίδες και λίγο πριν από τον τερματισμό των Μαραθωνοδρόμων.

Στον αγώνα των ανδρών νικητής ο Θοδωρής Τσολάκης από την Ομάδα της Κρήτης (2η φωτό) ενώ στην Κατηγορία των Γυναικών δεύτερη τερμάτισε η Μαρίνα Αχλάτη από την ομάδα της Κρήτης (3η φωτό). Στην Ομαδική βαθμολογία η Ομάδα της Κρήτης ήταν πρώτη στην Κατηγορία των Ανδρών και δεύτερη στην κατηγορία των Γυναικών. Στην φωτογραφία η στιγμή της απονομής

Στον αγώνα συμμετείχαν  70 άνδρες και 70 γυναίκες δρομείς, εκπροσωπώντας τις 7 περιφέρειες και δήμους, που διοργάνωσαν σε αντίστοιχες πόλεις αγώνες RUN GREECE, που σύμφωνα με την ημερομηνία διεξαγωγής τους ήταν οι παρακάτω:Λάρισα, Ηράκλειο, Καστοριά, Ιωάννινα, Αλεξανδρούπολη, Ρόδος και Πάτρα.

Ο χορηγός του αγώνα «ERGO ασφαλιστική» κάλυψε όλα τα έξοδα των δρομέων.

Στον τελικό προκρίθηκαν να συμμετάσχουν οι αθλητές - αθλήτριες που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις της ηλικιακής τους κατηγορίας, από τον αγώνα των 5.000μ που συμμετείχαν στο αντίστοιχο RUN GREECE, με την προϋπόθεση ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι στην αντίστοιχη περιφέρεια για ένα τουλάχιστον χρόνο.

Οι αθλητές - αθλήτριες που προκρίθηκαν από το «RUN GREECE ΗΡΑΚΛΕΙΟ» και εκπροσώπησαν  την Κρήτη  στον τελικό αγώνα, ανάλογα με την ηλικιακή τους κατηγορία ήταν οι παρακάτω:

18 - 34: Τσολάκης Θ, Μαστοράκης Γ, Αλεβυζάκης Κ, Επιτροπάκη Ζ, Καραγιαννάκη Γ, Παρδαλού Ρ.

35 - 39: Κούφαλης Α, Δερμιτζάκη Ε.     40 - 44: Παπαδάκης Σ,   Αχλάτη Μ.

45 - 49: Μαγκαφουράκης Ε, Χήτα Γ.     50 - 54: Αναστασάκης Κ, Πεδιαδίτου Ε.

55 - 59: Γρυφάκης Μ, Τελιοπούλου Ρ.  60 - 64: Αντωνάκης Σ,  Τζαγκαράκη Ε.

65+      : Πικράκης Ν, Πετράκη Μ.

Αρχηγός της Ομάδας της Κρήτης ήταν ο Πρόεδρος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης κ.Σωτήρης Λαβούτας. Στην φωτογραφία της απονομής του κυπέλλου με το μελος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ κ.Παναγιώτη Αντωνακάκη (4η φωτό)

Εκτός από τον Θόδωρο Τσολάκη στην πρώτη 40άδα τερμάτισαν : 4ος ο Γιώργος Μαστοράκης (89) με 9.06, 11ος ο Σταμάτης Παπαδάκης (74) με 9.35, 19ος ο Εμμανουήλ Μαγκαφουράκης (72) 9.59, 22ος ο Ανδρέας Κούφαλης (80) 10.12, 30ος ο Κωναταντίνος Αλεβιζάκης (86) 10.30 και 40ος ο Κωνσταντίνος Αναστασάκης (67) 11.04

Στις Γυναίκες πίσω από την Μαρίνα Αχλάτη (10.31) 5η γυναίκα και 38η στην γενική τερμάτισε η Ζωή Επιτροπάκη με 11.00

Πιό πίσω τερμάτισαν από πλευράς γυναικών η Χήτα Γεωργία (70) 66η με 12.16, 68η η Γεωργία Καραγιαννάκη (87) με 12.17, 71η η Ραφαέλλα ΠΑρδαλού (94) με 12.39 και 74η η Ειρήνη Πεδιαδίτου (63) με 12.50. Τερμάτισαν ακόμη Δερμιτζάκη Ειρήνη 14.24, Τελειοπούλου Ουρανία με 15.20, Τζαγκαράκη Ειρήνη 16.18 και Πετράκη Μαρί-Ευαγγελία 21.10

Από πλευράς Ανδρών 50ος ο Εμμανουήλ Γρυφάκης (61) με 11.30 και 72ος ο Στέφανος Αντωνάκης (55) με 12.39 και 91ος ο Νικόλαος Πικράκης (49) με 13.41

Η ομάδα του RUN GREECE της Κρήτης στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στην Αθήνα στις 12/11 στα πλαίσια του Μαραθωνίου Αθηνών, εκτός από την πρώτη θέση στην ομαδική βαθμολογία ανδρών και τη δεύτερη θέση στην ομαδική βαθμολογία γυναικών  είχε και ξεχωριστές ατομικές επιτυχίες τόσο στη γενική κατάταξη όσο και στις αντίστοιχες ηλικιακές τους κατηγορίες, μεταξύ των 140 αθλητών και αθλητριών που συμμετείχαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών - αθλητριών της Κρήτης ανά ηλικιακή κατηγορία:

► 18 - 34:  1ος Τσολάκης Θεώδορος και 1ος  στη γενική κατάταξη

3η Επιτροπάκη Ζωή -  4ος Μαστοράκης Γιώργος -

12η  Καραγιαννάκη Γεωργία - 14η  Παρδαλού Ραφαέλα - 17ος  Αλεβυζάκης Κώστας.

► 35 - 39:  3ος Κούφαλης Ανδρέας -   Δερμιτζάκη Ειρήνη.

► 40 - 44:  1η   Αχλάτη Μαρίνα και 2η στη γενική κατάταξη - 1ος Παπαδάκης Σταμάτης.

► 45 - 49:  1η Χήτα Γεωργία  - 3ος Μαγκαφουράκης Μανόλης.

► 50 - 54:  1η  Πεδιαδίτου Ειρήνη  -  2ος Αναστασάκης Κώστας.

► 55 - 59:  1η Τελιοπούλου Ράνια  -  2ος Γρυφάκης Μάνος.

► 60 - 64:  1ος Αντωνάκης Στέφανος -  3η  Τζαγκαράκη Ειρήνη.

► 65+      :  2ος Πικράκης Νίκος -  2η Πετράκη Μαρία.

Τελευταία ανανέωση ( Wednesday, 15 November 2017 )