Skip to content

ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης

Please install Flash and turn on Javascript.

Πανευρωπαϊκό Νέων 2009 β΄Ημέρα Εκτύπωση E-mail

maria_panou.jpgΗ Βούλα Παπαχρήστου με το 1ο της άλμα στον τελικό του τριπλουν έκανε ατομικό ρεκόρ με 14,34 (+0,3) και πήρε το χρυσό μετάλλιο στη β' ημέρα του Πανευρωπαικού Νέων. (Εκανε και 14,02 με -1,8). Δεύτερη με 14,26 η Ρουμάνα Bujin.
Ο Άγγελος Αγγελάκης ήταν 5ος στα 100μ με 10"45 (+1,5) κι ατομικό ρεκόρ! Απο τη Μεγ.Βρετανία και οι 3 πρώτοι με 1ο τον Aikines με 10"15.  Ο Πέτρος Κυριακίδης,  στον τελικό των 400μ έμεινε τελευταίος με 46"84. Και οι 5 πρώτοι ατομικό ρεκόρ, με καλύτερο το Γάλλο Fonsat με 45"68. Η Κύπρια Φλωρεντία Κάππα του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 11η στη σφαιροβολία με την καλύτερη φετινή της επίδοση, 14.56. Στον τελικό προκρίθηκε ο Δημήτρης Πατσουκάκης στο επικοντώ με 5,30 (δεν πέρασε ο Στέφανος Κουφίδης με 5,20),
Στον τελικό και οι Κύπριοι Σάββας Αρέστη με 54,36 στο δίσκο, και Αλέξανδρος Σταυρίδης με 13"81 (+0,9) στα 110 εμποδια!!
13"89 και ατομικο η Αραχωβίτη στα 100μ εμπόδια.Ατομικό ρεκόρ και η Μαρία Πάνου με 4'21"03 στα 1500μ.

H αθλήτρια της ΕΑΡ με το 4.21.03 πήρε τη 15η θέση κ έχασε την πρόκριση στον τελικό για 1,10 σχεδόν δευτερόλεπτα...

Στον τελικό των 10000μ Γυναικών η Σοφία Ρήγα του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος τερμάτισε 20η με 38.13.89. Στον προκριματικό του ύψους ο Δημήτρη Χονδροκούκης πέρασε το 2.17μ με την 2η και προκρίοθηκε στον τελικό καταλαμβάνοντας την 11η θέση ανάμεσα στους 14 αθλητές που προκρίθηκαν για αφού πέρασε τα 2.14μ με την 3η και τα 2.17μ με την 2η. Δεν τα κατάφερε ο Μιχάλης Μερτζανίδης στον τελικό του μήκους όπου είχε τρία άκυρα άλματα

Για μιά θέση έχασε την πρόκριση στον τελικό ο Σπύρος Παπαδόπουλος που κατετάγη 4ος στην σειρά του και 9ος συνολικά στον ημιτελικό των 400μ με εμπόδια (προκρίνονταν 3 από κάθε σειρά και οι δύο με τον καλύτερο χρόνο)

Αποτελέσματα Α και Β΄Ημέρας xls Αποτελέσματα Α΄και Β΄Ημέρας 527.50 Kb

Παρακολουθείστε τους αγώνες με LIVE αποτελέσματα από το site της Ευρωπαϊής Ομποσπονδίας www.european-athletics.org

10ο Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας (Ολυμπιακές Ημέρες)

Με δύο εκπρόσωπους της Κρήτης αναχωρεί το Σάββατο για το Τάμπερε της Φινλανδίας η Εθνική μας ομάδα Παίδων Κορασίδων για να λάβει μέρος στο 10ο Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας που γίνεται στην Φινλανδική πόλη 18-25 Ιουλίου. Είναι ο Μανόλης Ανδρουλισδάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) στο ύψος και η Αναστασία Καρακακτσάνη (ΕΑΡ) στα 1500μ και 3000μ

Συνολικά θα συμμετάσχουν 23 αθλητές και αθλήτριες (12 παίδες και 11 κορασίδες)