Skip to content

ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης

Please install Flash and turn on Javascript.

Ολυμπιακές Ημέρες 2011 - Χρυσό η Καλογεράκη Εκτύπωση E-mail

Τη Β΄ημέρα στην Τραπεζούντα, στις Ολυμπιακές Ημέρες Νεότητας, ήρθαν και τα πρώτα μετάλλια για την Ελληνική αποστολή -αλλά και για την Κυπριακή.
Η Φλωρεντία Καλογεράκη κέρδισε τη δισκοβολία με 48,31μ, επίδοση που έκανε και η Ρωσίδα Shirobokova αλλά με σχεδον 1μ μικρότερη δεύτερη προσπάθεια (45,36μ έναντι 46,38μ). "Μπορεί να μην είναι απο τις καλύτερες επιδόσεις που εχω κάνει φέτος αλλά βάσει συνθηκών το αποτέλεσμα ήταν ό,τι καλύτερο και σε τετοιους αγώνες αυτό μετράει! ... Ενώ τα μάτια μου έβλεπαν τη σημαία να ανεβαίνει, ενώ ένοιωθα στο λαιμό μου το χρυσό μετάλλιο ...άκουγα τον εθνικό ύμνο της χώρας μου -που τόσο ευχαριστώ που μου έδωσε την ευκαιρία να συμμετάσχω σε μια τόσο καλή διοργάνωση! Kαι φυσικα, πολλά συγχαρητήρια στην προπονητριά μου κα Κλαίρη Σηφάκη!" μας δήλωσε σε μια πρώτη επικοινωνία η χρυσή αθλήτριά μας.

Ο Κωστας Κοτσανπαπας ήταν 12ος στον τελικό στα αγόρια με 49,25μ.

Η Γεωργία Στεφανίδη στο επικοντώ πέρασε τα 4,10 -όπως και στο παγκόσμιο Π/Κ- και κατέκτησε τη 2η θέση. Στα 4,10 ήταν τόσο η 1η, η Ιταλίδα Bruni, όσο και η 3η, η Ρωσίδα Bondarenko. Στα ύψος η Ιωάννα Κολτσίδου ισοφάρισε το ρεκόρ της, 1,75 και κατετάγη 8η. Μετά ο πήχυς ανέβηκε στα 1,79 που πέρασαν μόνο 3 αθλήτριες, μεταξυ αυτών η Κύπρια Λεοντία Καλλένου, που πήρε το αργυρό μετάλλιο. Η Γαλλίδα Delophont πέρασε και τα 1,85. Στα 100μ ο Ανδρέας Σταύρου στον ημιτελικό έτρεξε σε 10"88 και πέρασε στον τελικό όπου ήταν 5ος με 10"80 - επίδοση που ήταν ρεκορ του πριν τους αγώνες , αφού στον προκριματικό έτρεξε σε 10"75, χρόνος ο οποίος έδωσε και το χάλκινο μετάλλιο τελικά. Ο Μάρκος Γκουρλιας ήταν 10ος στον τελικό των 3χλμ με 8'46"05, ατομικό ρεκόρ! Η Θεοφανή Λαμπροπούλου με 2'18"83 ήταν 14η στα προκριματικά των 800μ. Στον τελικό προκρίθηκε η Κύπρια Μερόπη Παναγιώτου με 2'11"34. Τα δύο κορίτσια αγωνίζονται και αύριο στον τελικό των 1500μ.
Στα 110μ εμπόδια ο Παναγιώτης Μαντης με 14"28 έμεινε για μια θέση εκτός τελικού. Στα 100μ εμπόδια με 14"53 ήταν 18η η Αλεξάνδρα Βαδαση.

Την Α΄Ημέρα των αγώνων και στον πρώτο τελικό με ελληνική παρουσία, στην πρώτη μέρα στις Ολυμπιακές Ημέρες Νεότητας που διεξάγονται στην Τραπεζούντα, στα 2.000 μ. στιπλ ο Γεώργιος Ριζωνάκης κατέλαβε την τέταρτη θέση με 5.59.42 - ατομικό ρεκόρ.

Δείτε εδώ την κούρσα του Ριζωνάκη

Αποτελέσματα: http://www.trabzon2011.org/results/ (-> Athletics, ή και Real Data Feed κατα τη διάρκεια των αγωνισμάτων)

Τελευταία ανανέωση ( Wednesday, 27 July 2011 )