Στην Καβάλα και στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης όπου θα διεξαχθούν τα
"Δαβιτζόγλεια 2009" κάνει την 2η "στάση" της την Τετάρτη 17 Ιουνίου η εφετινή
σειρά αγώνων του ΣΕΓΑΣ με την επωνυμία Ελληνικό Γκραν Πρι.
Η αναβαθμισμένη από φέτος σειρά αγώνων που έχει προσελκύσει το μεγάλο
ενδιαφέρον όλων των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών έκανε έναρξη στις 27 Μαϊου
από την Έδεσσα με τα "29α Αλεξάνδρεια".
Ο 3ος αγώνας θα διεξαχθεί στο 'Αργος
Ορεστικό την Τετάρτη 24 Ιουνίου και ο τελικός της σειράς στη Θήβα 5 Αυγούστου.
Το 2ο Ελληνικό Γκραν Πρι είναι αφιερωμένο στη μνήμη του παλιού πρωταθλητή
της σφυροβολίας, Ευθύμη Δαβιτζόγλου και από τις συμμετοχές που υποβλήθηκαν
φαίνεται ότι πολλά γνωστά ονόματα θα δώσουν το παρών στους αγώνες.
Τα "Δαβιτζόγλεια" είναι ιστορικοί Αγώνες που στο παρελθόν αποτελούσαν την
κορυφαία εκδήλωση του στίβου στη Βόρεια Ελλάδα και διοργανώνονται και πάλι με
πρωτοβουλία του Δημάρχου Καβάλας Κωνσταντίνου Σιμιτσή σε συνεργασία με το
ΣΕΓΑΣ.
Φέτος την υλοποίησή τους ανέλαβαν η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Καβάλας με τη Δημοτική
Αναπτυξιακή Επιχείρηση Καβάλας (ΔΑΝΕΚ).
Η μετακίνηση των αθλητών θα γίνει με λεωφορεία που έχει μισθώσει ο Δήμος
Καβάλας.
Από Αθήνα η αναχώρηση είναι προγραμματισμένη την Τρίτη 16 Ιουνίου στις
09.30 από τα γραφεία του ΣΕΓΑΣ στη Λεωφόρο Συγγρού 137 (επιστροφή από Καβάλα
την Πέμπτη 18/6 στις 09.00) και από Θεσσαλονίκη για Καβάλα την ίδια ημέρα
(Τρίτη) στις 12 το μεσημέρι από το προθερμαντήριο του Καυτανζογλείου Σταδίου
(επιστροφή μετά το τέλος των Αγώνων).
Η συμμετοχή καθώς και η διαμονή των αθλητών θα γίνει μετά από τη σχετική
συνεννόηση με τον Τεχνικό Υπεύθυνο των Αγώνων, Σταύρο Ζορμπά (τηλ.
6947600430).
Οι κυριότερες συμμετοχές ανά αγώνισμα:
'Ανδρες
100μ Α Κουτσουκλάκης, Αποστόλου, Πααπαζαφείρης
Δισκοβολία Α Αραμπατζής, Λουκόπουλος, Πεντίκης, Κωστάκης
Σφαιροβολία - Αναστασόπουλος , Σταματόγιαννης, Βασιλόπουλος,Τίγκας
Σφυρα - Σταθελάκος, Κατσικαντάμης, Κοστογλίδης
Μήκος - Διακονικόλας , Σκανδάλης,
1500μ - Παπαϊωάνου, Οικονόμου, Γεωργίου, Καπετανάκης
3.000μ - Παρμάκης, Καλλίας,
3.000μ στιπλ- Αναγνώστου, Διαλεκτός
110μ - Λαζαρίδης, Δημόπουλος
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
200 μ. - Ανδριοπούλου, Πολυχρονιάδου, Μπελιμπασάκη
800μ.
- Ραυτάκη, Λίβα, Δρακάκη
3.000μ - Αμπατζίδου, Ρέμπουλη, Δοντά
Τριπλούν - Βαββά, Σιδηροπούλου
Υψος - Παπαγεωργίου, Χατζηνάκου, Ναζίρη
Σφαιροβολία - Τερζόγλου, Παπαδοπούλου Στ.
Σοφάνη, Τάκα
Ακοντισμός - Τσιολακούδη, Τουλουμτζή, Υφαντίδου.
Το πρόγραμμα των αγώνων
18.00 80μ ΠΠ Α΄, τριπλούν Γ, σφυροβολία Α
18.15 80μ ΠΚ Α΄, επί κοντώ Γ
18.30 400μ εμπόδια Γ, σφαιροβολία Α
18.45 100μ Α
19.05 200μ Γ, μήκος Α, ακοντισμός Γ
19.30 3.000μ στιπλ A, ύψος Γ
19.45 1.500μ Α, Σφαιροβολία Γ,
20.00 800μ Γ
20.15 400μ Α, τριπλούν Α, δισκοβολία Α
20.30 3.000μ Α
20.40 3.000μ Γ
20.55 110μ εμπόδια Α
21.05 60μ ΠΠ Β΄
21.20 60μ ΠΚ Β΄
Περισσότερες Πληροφορίες στο http://www.danek.gr/?page_id=663
Πηγή : ΑΠΕ 15/6/2009
|